Sezona:
Autorizēties

Jaunumi

Antidopinga aktualitātes

2018-11-28
27.Novembrī Latvijas Antidopinga birojs kopā ar biedrību “Latvijas Sporta Federāciju padome” rīkoja izglītojošo semināru  kas notika Valsts veselības inspekcijā, Klijānu ielā 7.

Šis seminārs, notika jaunās, izglītošanas programmas ietvaros un tā mērķis bija informēt katru atzītu sporta federāciju par antidopinga aktualitātēm un katras federācijas lomu sporta darbinieku un sportistu izglītošanas procesā.

Šajā dienā pulcināti tika komandas sporta spēļu federāciju dalībnieki, kur dalībai antidopinga seminārā no katras federācijas tika nosūtīts pārstāvis, kurš turpmāk būs informēts par antidopinga izglītošanas stratēģiju un būs kompetents sniegt atbildes par antidopinga jautājumiem savas federācijas ietvaros.

Atbilstoši Pasaules Antidopinga kodeksa regulējumam, katras sporta veida federācijas pienākums ir apzināt sava sporta veida dopinga aktualitātes un aktivitātes, veicinot sportistu un sporta darbinieku aktīvu līdzdalību izglītības programmās.

Šajā seminārā tika izskatītas dažādas un ļoti interesantas tēmas – gan aktualitātes, gan vēsture, kā radusies vajadzība pēc antidopinga organizācijām, kādu ļaunumu sportā ienes dopings gan no ētiskā un morāles viedokļa, gan atņemot vienādu, uz sporta sasniegumiem un trenētību balstītu vienlīdzību.
 
Tāpat tika apskatītas it kā pavisam parastas, it kā nevainīgas un pat bērniem paredzētas zāles- iesnām, klepum vai tml. norādot ka arī tajās var būt aizliegtās sastāvdaļas kuras var uzrādīties asinīs dopinga kontroles laikā, un cik svarīgi sportistiem ir lietot jebkādas zāles- tikai un vienīgi ar ārsta norādi un izziņu par izrakstītajiem preperātiem. Nacionālā līmeņa sportistiem terapeitiskās lietošanas atļauju koordinē Latvijas Antidopinga birojs (jekabs.balodis@antidopings.gov.lv).

Tāpat izrādās, ka tik ļoti rekomendēto, reklamēto uztura bagātinātāju sastāvā ir ne tikai uz iepakojuma norādītie vitamīni un minerālvielas, bet 97% produkcijā ir sastāvdaļas,  kas netiek norādītas uz etiķetes – tomēr radot iespaidu ka tie labi iedarbojas, jo it kā uzlabojas dažādi parametri un spējas.  Tas tomēr nav tik nevainīgi, jo to sastāvā ir pievienoti ķīmiskie preperāti, kā piemēram 47%- sidenafil jeb tautas valodā vienkārši viagra, svara samazināšanu izraisošie – sibutramine (līdzīgs amfitemīnam, ietekmē smadzenes, samazina apetīti) 84,9% produkcijā ir antidepresanti, diurētiskie un caurejas līdzekļi; muskuļu veidošanai – 11,9% sintētiskie steoroīdi vai analogi, un tā tālāk!

Pie aizliegtajiem preperātiem, kas uzrādīsies kā dopings jebkuram sportistam, jebkuros apstākļos ir: jebkura neapstiprinātā viela, anaboliskie preperāti, pepīdu un augšanas hormoni un citas līdzīgas vielas, Beta-2agonisti, diurētiķi un maskējošie līdzekļi, manipulācijas ar asinīm un asins komponentiem, ķīmiskas un fizikālas manipulācijas, gēnu dopings. Lai pārbaudītu dažādus medikamentus un to atļauju saskaņā ar WADA (pasaules antidopinga aģentūru) vai izmantot mājas lapu- https://www.wada-ama.org/en/resources

Visu līmeņu sportistiem ir iespēja iepazīties ar visu antidopinga jautājumu informāciju Latvijā un pasaulē izlasot grāmatu Sportista rokasgrāmata – http://vsmc.gov.lv/antidopings/izglitiba-un-informacija/sportistarokasgramata/

            LIHF noteikti uzskata, ka vissvarīgākais sporta veidā ir nevis labākie preperāti vai manipulācijas sporta sasniegumu stimulācijai, bet gan pareiza trenētība, meistarība, godprātīga attieksme pret darbu un sportu, godīgums un godīga spēle sportā un dzīvē!


 
v.3.0 © LIHF 2013 - 2016. Izgatavoja Rixtel Lab